Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSП`ятниця, 26.04.2024, 02:46

Петриківська філія Петриківського опорного закладу освіти І-ІІІ ступенів Петриківської селищної ради


Share |
Твоя мова
Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [19]
Для батьків [1]
Цікава інформація [27]
Класному керівнику [5]
Методична робота [13]
Сценарії свят [1]
Виховання [1]
Для учнів [1]
Психологія [0]
Умілим ручкам [3]
Критерії оцінювання [3]
ДПА [0]
Дніпропетровщина
Точний час
Храм
 СВЯТО-ПОКРОВСЬКИЙ СОБОР
Цікавинки
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 118
Статистика




Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Cьогодні були на сайті

Гість,

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

МАДАГАСКАР - ОСТРІВ ВЕСЕЛИХ ПОХОРОНІВ

Все як тисячі років назад
Після відділення від континенту Мадагаскар став абсолютно самостійним островом зі своєю самобутньою флорою і фауною. З часом на острові влаштувалися араби і європейці, поширилися тут християнство і іслам, але місцеве населення не забуло свою первинну релігію. Місцеві жителі; як і тисячоліття тому, вшановують духів природи. І, що найголовніше - вони дуже поважають померлих. Тут немає жодних іносказань, і в цьому може переконатися будь-який турист, що вирішив взяти участь у вельми незвичайному ритуалі, який називається фамадихана. Але - про все по порядку.

Незнання фаду не знімає відповідальності
До прибуття на Мадагаскар французів в другій половині XIX століття найповажаними людьми тут були шамани. Вони живуть тут і в наші дні, але роль їх в житті аборигенів вже не настільки значна. Головне їх завдання - спостерігати за тим, щоб люди не порушували неписані закони і заборони предків, які називаються фаду. Є на острові місця, куди не можна заходити, існують теми, яких не слід стосуватися в розмові. Це все - фаду. І кожен місцевий житель знає - що можна, а чого не можна. А ось іноземний турист, що знаходиться в щонайповнішому невіданні, цілком може неписаний закон порушити і опинитися в смертельній небезпеці. Гарячі мадагаскарські парубки цілком здатні якщо не убити, то гарненько натовкти писок неуку. Тому кожному гостю Мадагаскару необхідний професійний провідник, який розповість йому про фаду.

Коров'ячі страждання
На Мадагаскарі куди ні глянь - всюди обширні пасовища, на яких пасуться сотні і сотні корів. І, треба сказати, тварин цих тут розводять не заради м'яса і навіть не заради молока! По-перше, корівки на Мадагаскарі - знак багатства і могутності їх господаря. Чим більше корів в господарстві, тим вище суспільне положення їх власника. Але і це не головне. Річ у тому, що ці тварини - обов'язкові учасниці більшості місцевих ритуалів. На острові є звичай - на кожну могилу потрібно покласти коров'ячі черепи або хоч би роги. Чим більш поважаним був за життя небіжчик, тим більше кісток повинно лежати на його могилі. Тому могили відомих малагасійців (основне населення Республіки Мадагаскар) буквально завалені коров'ячими останками. Інколи під час похоронів під ритуальний ніж шамана вирушає більше сотні корів.

Похорони - радісна подія
Смерть на Мадагаскарі - велика подія. Інколи створюється враження, що померлих тут вшановують більше, ніж живих. Вважається, що дух померлого, якщо його розсердити, може жорстоко помститися своєму кривдникові, тому треба його задобрювати всіма можливими способами. Кладовища тут священні. Мадагаскар не даремно називають островом духів - саме їх малагасійці вважають справжніми господарями острова.

До людського життя на Мадагаскарі відношення просте - вона дуже швидкоплинне, щоб ним дорожити. Важливе лише те, що прийде після смерті. Лише тоді, згідно тутешнім уявам, настає справжнє життя. Мертвих ховають в розкішних могилах. Підтримується і старий звичай відправляти дорогих небіжчиків в океан на маленьких човнах.

Похорони на Мадагаскарі нагадують веселе свято. Люди голосно розмовляють, сміються, часто співають і танцюють. Така веселість може продовжуватися впродовж декількох днів і ночей. Неповага до мертвого - мабуть, найбільший злочин на Мадагаскарі.

Встань і біжи до могили! 
Не можна не попрощатися з покійним, не проводити померлого в останню дорогу. На таку поведінку накладене фаду. Той, хто не бере участь в похоронах, може і на своїх похоронах залишитися без тих, хто його проводить на той світ. Цього боїться кожен малагасієць.

Існує легенда, що людина, що не поважає покійних предків, після смерті повинна поховати себе самого на східному узбережжі острова! Хочеш такої долі, тоді можеш не ходити на похорони родича або сусіда. Люди всі запам'ятовують. Покійного порушника табу люди, звичайно, відвідають, але не для того, щоб попрощатися. Вони стоять над мертвим тілом і наказують цьому невігласу, що не поважав традиції, встати і самостійно відправитися до своєї могили. Малагасійці з вуст у вуста передають історії, як мертвий дійсно вставав і пішки вирушав до могили, в яку і падав. Історії ці розповідаються з таким серйозним виглядом, що мимоволі починаєш сумніватися - а раптом таке і справді можливо?..

Загадкова дівчина їздить автостопом
Жителі міста Туамасіна, яке знаходиться на східному узбережжі Мадагаскару, розповідають про дівчину, яка вечорами зупиняє автомобілі, що проїжджають по місцевому шосе, і просить її підвезти. Свідки говорять, що вона незвичайно мила, і у неї в руках завжди декілька сумок. Зазвичай дівчина просить висадити її біля одного з місцевих кладовищ, а вийшовши з машини, несподівано розчиняється в повітрі. Багато водіїв бачили загадкову дівчину, але вона нікому не заподіяла шкоди.

Але не вся потойбічна суть настільки мила. Говорять, що міст Ампітатсаротра, що єднає береги річки Оніве приблизно в 90 кілометрах на південь від столиці, міста Антананаріву, захопив злий дух. Незрозуміло, що він має проти водіїв, але вже декілька автомобілів по незрозумілих причинах впали з моста в річку. Ті, що вижили стверджують, що міст несподівано роздвоївся перед їх очима, і вони поїхали в річку. Що ж робити, щоб здолати міст без перешкод? Малагасійці говорять, що потрібно ввічливо привітати духа - хоч би натисненням на клаксон. Перед мостом навіть розташована табличка з незвичайним знаком, рекомендуючим водіям сигналити.

Якщо покійні занудьгували
І на закінчення розповімо про неймовірний ритуал - фамадихана. Втім, неймовірним він видається лише туристам, а місцеві жителі не бачать в нім нічого незвичайного. 
Буває так, що комусь з малагасійців уві сні або навіть наяву являється дух померлого родича і скаржиться, що йому незатишно на тому світі. Відразу після цього збирається родинна рада - для того, щоб призначити день фамадиханы.

Родичі покійного владнують багатий бенкет, на який запрошують гостей. Потім найближчі вирушають до могили, розривають її і дістають останки, які приносять додому, миють і завертають в новий чистий саван. Після цього присутні приходять привітати покійного і просять його взяти участь в бенкеті. Інколи збирається велика процесія, яка носить останки по селу, щоб показати покійному місця, де він любив бувати за життя.

Коли настає вечір, померлого відносять на кладовище і тричі обносять довкола могили. Це потрібно для того, щоб він не міг вибратися звідти і нашкодити живим. На цьому фамадихана вважається закінченою.

Неймовірно, проте під час фамадихани з могил виймають як кістки, що давно зітліли, так і трупи, що напіврозклалися. Що ж на це говорять санітарні лікарки? Звичайно, такий звичай їх не радує. Тому зараз на Мадагаскарі потрібно заплатити за дозвіл проведення фамадихани. Гроші чималі. Але ніхто не дозволить собі відмовитися від стародавнього ритуалу і тим самим проявити неповагу до померлих.

Джерело: http://ynik.info


Категорія: Мої статті | Додав: sohik (17.09.2010)
Переглядів: 944 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
-
Головна » »
Переглядів: | Додав:
Міні профіль
Гость

Повідомлення:

Група:
Гості
Час:02:46

Гість, ми раді вас бачити.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь!
Наша адреса

51800

Дніпропетровська обл.

Петриківський район

смт. Петриківка

вул. Шевченка б.3

тел. 2-17-85
Щоденик
Електронні щоденники
 «Для Вас батьки»
Сайти Петриківщини
Пошук
Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Copyright MyCorp © 2024