Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSП`ятниця, 29.03.2024, 01:00

Петриківська філія Петриківського опорного закладу освіти І-ІІІ ступенів Петриківської селищної ради


Share |
Твоя мова
Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [19]
Для батьків [1]
Цікава інформація [27]
Класному керівнику [5]
Методична робота [13]
Сценарії свят [1]
Виховання [1]
Для учнів [1]
Психологія [0]
Умілим ручкам [3]
Критерії оцінювання [3]
ДПА [0]
Дніпропетровщина
Точний час
Храм
 СВЯТО-ПОКРОВСЬКИЙ СОБОР
Цікавинки
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 118
Статистика




Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Cьогодні були на сайті

Гість,

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

СУЗІР'Я НА МОНЕТАХ

Гроші-пам'ятки

Монети - це не лише гроші, це - історичні пам'ятки, причому одночасно і речові, і писемні. Форма і спосіб чеканки монети, склад металу, вага виробу, мистецьке виконання зображення - усе це дає таку ж важливу інформацію, як і імена правителів, назви міст, гасла і дати, зображені на монетах.

На монетах можна побачити зображення архітектурних споруд, різноманітних скульптур та зразків живопису, портрети видатних особистостей різних часів і народів. Кого лише не зображали на монетах - королів і президентів, свавільних диктаторів і улюблених народних героїв, видатних учених і геніальних письменників. Деякі з них зробили щось корисне для своєї країни або для усього світу. Однак часто ці люди були відомі лише в рідній державі.

Нумізматика (від лат. numisma - монета) це - по-перше, наука, яка вивчає монети і монетні скарби як пам'ятки історії, економіки, культури, а по-друге, - це захопливе і корисне заняття, пов'язане з колекціонуванням монет, яке сприяє всебічному розвитку людини. Розглядаючи монети, можна встановити зв'язок нумізматики з іншими науками. Наприклад, з астрономією (знаки зодіаку зображені на римських монетах і на монетах імперії Великих Моголів); з історією медицини («чумні талери»- Pectaler, які випускали під час епідемій); з філологією (надписи на монетах запозичували з літературних творів тих часів).

Кого Аргонавти на небо відправили?

На східному узбережжі Чорного моря розкинулась Колхіда (див. мал. 1), але на сучасній карті ви її не знайдете.

Так називали цю країну у Стародавній Греції, а нам вона відома з міфічних розповідей про Аргонавтів. І якщо для сучасної людини ці розповіді - легенда, то давні греки вірили, що йдеться про реальні події та про реальних героїв. Люди будували своїм богам храми, сповідували культ легендарних героїв і навіть «здіймали» їх до небес. Так, деякі стійкі поєднання зоряних угруповань (сузір'їв) отримали назви на честь цих героїв.

Завдяки міфу про аргонавтів на небі з'явились сузір'я Лебедя і Ліри, Корабля Арго (нині цього сузір'я вже немає). В Колхіді знаходився важливий торговельний центр - місто Діоскуріада. Його назва пов'язана з братами-близнюками Діоскурами. Вони були учасниками походів Аргонавтів, але ще краще відомі нам з іншого героїчного епосу - гомерівської «Іліади», яка розповідає, як мужньо боролися ці герої. Неперевершеним в управлінні колісницею був Кастор. Ніхто не міг здолати у рукопашному бою Полідевка.

За подвиги і відданість брати потрапили на небо у вигляді сузір'я Близнюків, а дві яскраві зорі цього сузір'я - Кастор і Поллукс - названі їхніми іменами. Треба зауважити, що Поллукс - римський аналог грецького імені Полідевк, так само, як Юпітер (римський верховний бог) - аналог Зевса (володаря Олімпу у греків). Історично склалося що зорі назвали римськими іменами.

Шапки зоряних близнюків

Археологи доволі часто знаходять мідні монети із зображенням шапок Діоскурів, відчеканені в Діоскуріаді.

Такі ж мотиви трапляються на монетах інших грецьких міст, наприклад Пантикапеї. Сьогодні неподалік від його руїн розташоване місто-герой Керч. На зворотному боці пантикапейської монети ми також бачимо шапки Діоскурів із зорямим над ними. Надпис під малюнком ПАNТІ - скорочена назва міста.

Прописні давньогрецькі літер увійшли в російський алфавіт майже без змін, тому цей давній надпис легко прочитає кожен школяр. На зображеному примірнику монети перша буква не збереглась. Між шапками зображений ріг достатку - ще один персонаж зоряного неба.

Легенда розповідає (а давні греки вірили, що так було насправді) про те, як бога Зевса у дитинстві вигодувала кізочка Капелла. Саме її зламаний ріг став називатися рогом достатку. Неподалік від сузір'я Близнюків на нічному небі можна побачити одну з найяскравіших зір - Капеллу. У наших широтах ця зоря вважається справжнім дороговказом, адже її практично завжди видно над горизонтом. І якщо за пеленою щільних хмар мандрівникові не вдається розгледіти ківш Великої Ведмедиці, тоді блиск Капелли допоможе зорієнтуватись на місцевості.

Зверніть увагу, які подібні зображення шапок Діоскурів на монетах з різних міст: та ж форма шапок, ті ж зорі над ними. Навіть на зоряній карті Йогана Байєра «Уранометрія» (1603) бачимо ту ж композицію шапок і зірок.

Персей та крилатий кінь

Міфологічних героїв зображували на монетах не лише греки. На південному березі Чорного моря, яке в ті часи називалося Понтом Евксинським, на території сучасної Туреччини у декількох містах чеканили монети з героями ще одного міфу - про Персея.

Так, на лицьовому боці однієї монети зображена голова Персея в шоломі, а на зворотному - Пегас, який п'є, піднявши передню ногу, і надпис АМІΣОΥ - назва міста Аміса. Сьогодні і Персей, і Пегас - сузір'я.

На лицевій стороні мідної монети сусіднього міста - Амастриса - ми бачимо войовничу Афіну Палладу.

А на звороті - сцена фінальної битви Персея з горгоною Медузою. Зустріч з поглядом цього створіння з кублом змій замість волосся перетворювала супротивника на камінь. Посередині монети зображений Персей з гарпуном у правій руці. Позаду нього лежить переможена крилата горгона Медуза, голову якої Персей тримає у лівій руці. Саме так найчастіше зображають сузір'я Персея.

Прикрашає героя найяскравіша зоря сузір'я - Мирфак, від неї до другої за яскравістю зорі - Алголя - простягнута ліва рука Персея. Алголь - зоря, яскравість якої періодично змінюється - зображає голову горгони Медузи. Треба віддати належне спостережливим грекам, які зауважили цю особливість зорі й ототожнили її з головою горгони Медузи, адже на небі не так багато мерехтливих зірок, котрі змінюють свій блиск.

Погляньте ще раз на лицьовий бік монети. На перший погляд, тут немає нічого «астрономічного», але спостережливий читач зауважить на шоломі Афіни зображення Пегаса. Нещодавно у грецькому місті Піреї археологи знайшли бронзову статую Афіни, на шоломі якої також зображений Пегас, хоча усього лише сто років перед тим (тобто у V столітті до н.е.) на шоломі Афіни не було зображення крилатого коня. Чому? Сподіваємось, хтось із наших читачів зможе з'ясувати причину цього. І, можливо, саме у журналі «КОЛОСОК» ми прочитаємо розгадку цієї таємниці. Сміливо беріться за пошуки - адже у вивченні астрономії за допомогою давніх монет зроблені лише перші кроки. Упевнені, на допитливого дослідника чекає ще не одне відкриття.

Знайдення статуї Афіни Пірейської стало справжньою сенсацією. Греція так пишалася цією скульптурою, що її зображення було нанесене на найбільшу монету, випущену в обіг у 1973 році.

Звя'зок між героями і зорями

Наші спостереження про «живучість» образів на монетах підтверджує велика італійська монета вартістю 10 лір: на ній Пегас зображений у тій самій позі, що й на шоломі Афіни.

Отже, зображення зірок на стародавніх монетах - велика рідкість. Ми знаходимо лише зображення Кастора і Поллукса у вигляді зір над шапками Діоскурів. Найчастіше на давніх монетах зображали не зорі, а героїв, іменами яких названі сузір'я. Однак, Персей і Пегас, Близнюки і Скорпіон та ін. зображалися на монетах і без зв'язку із зоряним небом.

Олександр Прокоєв, Леонід Кирик
Журнал «Колосок», № 1, 2009

Категорія: Мої статті | Додав: sohik (16.09.2010)
Переглядів: 1080 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
-
Головна » »
Переглядів: | Додав:
Міні профіль
Гость

Повідомлення:

Група:
Гості
Час:01:00

Гість, ми раді вас бачити.
Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь!
Наша адреса

51800

Дніпропетровська обл.

Петриківський район

смт. Петриківка

вул. Шевченка б.3

тел. 2-17-85
Щоденик
Електронні щоденники
 «Для Вас батьки»
Сайти Петриківщини
Пошук
Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Copyright MyCorp © 2024